Aj vy potrebujete ochranu pred slnkom? Skúste v dome slnolamy

Zdielať:

Najlepším spôsobom, ako udržať v domácnosti príjemnú teplotu, je zabrániť slnečným lúčom preniknúť do interiéru. Toto je aj princíp slnolamov, ktoré už svojím názvom napovedia, čo majú za úlohu. Donedávna sa skôr využívali na komerčných budovách, ale sú čoraz obľúbenejšie aj pre rodinné či bytové domy.

ochrana pred slnkom slnecne okuliare pesIch úlohou je regulácia prieniku priameho slnečného žiarenia do vnútra obydlia a tým zabránenie prehrievaniu interiéru. Slnolamy teda nevpustia do miestnosti tepelnú zložku slnečného žiarenia, ale svetelná ostáva. Môžu byť horizontálne aj vertikálne, a čo sa týka delenia podľa systému tienenia, pevné a pohyblivé.

Dôležitá vlastnosť slnolamov je aj to, že majú významný vplyv na celkový dizajn budovy. Vhodné sú na miesta, kde nepotrebujete nutne naklápať alebo sťahovať žalúzie, alebo nie je možné tam z akýchkoľvek dôvodov namontovať exteriérové žalúzie, napríklad na netypické tvary okien. Takže ak chcete skrášliť fasádu domu a iný typ tienenia nevyhovuje, práve slnolamy môžu byť tým správnym riešením.

Pevné slnolamy – tam, kde nepotrebujete reguláciu

Statické lamely rôznych veľkostí a tvaru profilu sú zasadené do konštrukcie a umiestnené tam, kde je to potrebné. Ide o veľmi jednoduchý spôsob montáže, čo je aj hlavná výhoda. Konštrukcia môže byť horizontálna, teda slnolam je namontovaný ako strieška, napríklad nad dverami. Podobne fungujú aj slnolamy na terasu , ktoré môžu byť súčasťou pergoly. Horizontálny slnolam nad oknami či dverami funguje podľa polohy slnka na oblohe – v lete, kedy je slnko najvyššie, zabraňuje slnečným lúčom vniknúť do interiéru, ale počas zimy zasa umožňuje slnku vyhrievať interiér. To všetko za predpokladu správneho navrhnutia veľkosti slnolamu a sklonu lamiel.
Slnolam môže byť ale upevnený aj vertikálne, podobne ako žalúzie. Pevné slnolamy sa odporúčajú vtedy, ak napríklad jedna časť domu je celoročne vystavená prudkému slnku, kde nepotrebujete regulovať množstvo svetla prúdiaceho dovnútra, a na začiatku nastavený uhol lamiel a umiestnenie neplánujete meniť.

Pohyblivé slnolamy – efektívne a dizajnové

Tu už hovoríme o finančne náročnejšom riešení. Pohyblivosť sa môže brať v zmysle lamiel, teda sú naklápateľné, a to buď automaticky podľa intenzity slnečného žiarenia v priebehu dňa, alebo ich môžete naklopiť manuálne. V inom zmysle ide o pohyb celého panelu slnolamu – vtedy ide o posuvné slnolamy. Fasádne vertikálne slnolamy, ktoré sú zasadené do koľajníc, môžete presúvať spred okna nabok tak, ako si to situácia vyžaduje.

Inovatívne riešenia

Najpoužívanejším materiálom je aj u slnolamov hliník, ale používa sa aj drevo či oceľ. Ďalším materiálom, ktorý stojí za zmienku, je sklo, pri ktorom sa využíva jeho schopnosť prepúšťať svetlo a pritom filtrovať tepelnú časť. Moderným riešením môže byť integrovaný fotovoltaický článok, čím vzniká možnosť lúče nielen odkláňať, ale ich aj využiť na výrobu energie.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.