Preskočiť na menu

Aj rolety môžu byť ekologické a nápadité

Nemáte radi, keď vás ráno z postele preberú ostré lúče slnka? A tiež nechcete, aby vám susedia „nakúkali" do bytu? V tom prípade si potrebujete zabezpečiť súkromie. Žalúzie a rolety pre vás nebudú ničím novým, ale predsa. Viete o nich všetko?

Prepustia o 16 decibelov hluku menej, ušetria na klimatizácii

Ak si zaobstaráte kvalitné tienenie, ušetríte až 30 % z nákladov na klimatizáciu, budete mať pokoj od hluku z ulice. Predokenné rolety totiž prepustia až o 16 decibelov menej hluku, ako keby ste takéto rolety nemali. Nové okná s vonkajšími žalúziami či roletami sa navyše stanú dokopy omnoho silnejšou tepelnou izoláciou.

Na aké rolety natrafíte v obchodoch

V prvom rade je potrebné vedieť, aké rolety môžete v obchodoch dostať. Rozdeľujú sa podľa niekoľkých parametrov do kategórií. Cez klasické plastové, hliníkové, látkové až po ekologické bambusové, horizontálne či vertikálne.

Podľa typu materiálu:
• látkové,
• hliníkové,
• plastové,
• prírodné materiály, napríklad drevo, bambus, ľan.

Podľa umiestnenia:
• vonkajšie (exteriérové),
• vnútorné (interiérové).

Podľa smeru lamiel:
• horizontálne,
• vertikálne.

Ako prispôsobiť rolety bývaniu?

Vyberajte najmä také rolety, ktoré sú vyrobené z odolného materiálu a nebudú pre vás hltačom času pri upratovaní. Pri pohľade na ne by ste mali mať dobrý pocit. Na estetike a vkusnom nádychu prostredia, v ktorom žijete, predsa záleží.

Zlaďte materiál roliet s oknom a farbu prispôsobte štýlu miestnosti

Tvar a šírka lamely nie sú dôležité iba preto, aby pasovali do vášho typu okien, ale aj kvôli dizajnu. Takisto vertikálne žalúzie pôsobia skvostne nielen na oknách, ale aj na balkónových dverách. Keď sú vyrobené z netradičného materiálu alebo so zaujímavým motívom - staromódna miestnosť sa ihneď premení na originálny kúsok. Drevené rolety budú perfektne pasovať k vášmu oknu z dreva, plastové rolety k plastovým oknám.

Rolety z bavlny, ľanu či bambusu

Ak ste zástancom ekologických materiálov, nájdete rolety vyrobené z bambusu, dreva či ľanu. Umiestnené z vonkajšej strany lepšie chránia pred mechanickým poškodením a svetlo stihnú zachytiť skôr. Ich konštrukcia môže byť aj zateplená.

Bambus je rastlina známa najmä z tropických oblastí, ktorá sa využíva v stavebníctve a architektúre. Jej vlastnosti ju robia veľmi pevným, odolným a takisto pružným základom pre konštrukciu roliet. Takisto rolety z prírodného ľanu či z bavlny zatienia okná ekologickým nádychom. Tieto rolety sú, navyše, recykľovateľné.

Pre kvety sú lepšie vonkajšie žalúzie

Ak máte v miestnosti kvety, ktoré potrebujú svetlo, vhodnejšie sú vonkajšie žalúzie. Tými môžete regulovať množstvo svetla v izbe, a tak sa nemusíte obávať o zvädnutie obľúbených rastlín.

Nedajte stop nápaditosti

Ak máte v hlave presnú predstavu, ako by malo tienenie vyzerať, nenechajte sa ovplyvniť nevkusným partnerom. Stojte si za ňou a hľadajte spôsob, ako by ste ju mohli zrealizovať. Ak nenájdete oporu doma a váš nápad bude dobrý, my vás v ňom určite podporíme.