8 tipov, ako sa brániť proti čoraz horúcejším letám

Zdielať:

Kým mnohí z nás s nostalgiou spomínajú na zasnežené zimy, iní si povzdychnú zakaždým, keď dorazia prvé horúčavy. A tie sa v našich končinách stávajú čoraz bežnejšou súčasťou života. Nečudo, že sa do stavebných noriem čoraz väčšmi dostáva aj otázka správnej prípravy obydlí na horúčavy. Kým nemáte kúpený alebo postavený byt či dom, môžete to do veľkej miery ovplyvniť od úplných základov, ale čo v prípade, že sa v už existujúcom vlastnom bývaní dusíte každé leto? Existujú triky, ktoré vám pomôžu ubrániť sa čoraz väčšej horúčave v byte či dome.

Prečítajte si našich 8 tipov, ktoré vám pomôžu. Pôjdeme postupne od najlacnejších riešení, až po investíciu do zariadení na ochladzovanie vzduchu. Pretože samotné zariadenia by mali byť len čerešničkou na torte, a rozhodne by ste nemali vsádzať len na ne. Ide totiž aj o ekologický prístup a spôsob, ako ušetriť peniaze. Ak budete mať celé leto zapnutú klímu, no pritom nebudete mať splnené predošlé body, nedoplatíte sa na energiách. Nehovoriac o tom, že to nie je práve najzdravšie riešenie.

1.  Správne vetranie je základ

V lete by ste mali vetrať inak, než v zime. Počas dňa by mali byť okná zatvorené a ideálne zatienené. Vetrajte krížom iba ráno a večer, pred východom slnka a po západe. Otvorte všetky okná a vetrajte intenzívne asi pol hodinu. Vetrať môžete samozrejme aj celú noc, ak dokážete pri otvorenom okne spať.

rano

 

2.  Naučte sa správne zaťahovať žalúzie

S vetraním súvisí správne tienenie. Ak máte vo svojom byte či dome klasické vnútorné žalúzie, sklopte ich počas dňa tak, aby zaoblená časť lamiel smerovala nadol, čiže horúci vzduch cez ne bude smerovať k stropu a nie do celého bytu.

3.  Voľte správnu posteľnú bielizeň

Cez leto býva najväčší problém so spánkom. Pomôcť tomu môžu chladivé materiály, ideálne sú ľanové či saténové obliečky, ale vystačíte si aj so stopercentnou bavlnou. Vyhýbajte sa umelým vláknam.

4.  Na leto sa prikrývajte tenkými dekami

Toto je profi tip od susedov v južnej Európe. V Taliansku, Španielsku či Grécku cez leto periny nenájdete, namiesto toho sa domáci prikrývajú ľahkými dekami. Opäť je ideálne, aby ste sa držali prírodných materiálov bez prídavku polyesteru.

5.  Odpojte spotrebiče sálajúce teplo

Počas leta je lepšie a aj zdravšie vsadiť na čerstvú “raw” stravu, menej pečenia a varenia, aj z toho dôvodu, že vám horúca rúra ešte viac rozpáli vzduch v byte. Ale aj práčky, sušičky, to všetko je zapojené v elektrine a sála teplo. Odpojte ich zo zástrčky a zapájajte len vtedy, keď ich reálne používate.

6.  Lacným riešením je aj ventilátor

Hoci vzduch len zvíri, ak nemáte peniaze na účinnejšie zariadenie, môžete k ventilátoru postaviť misku s ľadom a vzduch sa o čosi viac vychladí. Môžete tiež do okna pri vetraní zavesiť mokré závesy, funguje tu (v prípade vetríka) rovnako chladivý efekt.

7.  Najefektívnejšie spôsoby tienenia sú vonkajšie žalúzie alebo markízy

Teraz k drahším riešeniam. Ak sa vám totiž podarí zabrániť slnečným lúčom už len vojsť do miestnosti, máte z veľkej časti vyhraté. Preto sú najúčinnejšie tieniace systémy namontované zvonka. Markízy na terasách, balkónoch, ale i oknách nie sú až tak finančne náročné a pritom dokážu od vášho obydlia odkloniť slnečné žiarenie a značne znížiť kumuláciu horúčavy vo vnútri. Väčšou investíciou sú potom exteriérové žalúzie, alebo vonkajšie rolety. Oba typy stačí počas dňa sklopiť a tak sa cez sklené tably okien dovnútra nemá šancu dostať žiadne teplo zo slnečných lúčov.

leto

 

8.  Okrem klímy môže fungovať aj ochladzovač vzduchu

Ochladzovače sú hitom, no dajte si pozor na výber toho správneho. Dôležitý je výkon. Ide o značne lacnejšie riešenie než sú klimatizácie. Nečakajte od neho zázraky, ale pravdou je, že môže fungovať lepšie než klasický ventilátor, pretože pracuje s cirkulujúcim vzduchom chladeným vodou alebo ľadom.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.