Preskočiť na menu

5 tipov pre príjemnú klímu v interiéri

Mnoho ľudí je počas letných horúčav bezradných. Nevedia, čo urobiť s rozhorúčeným domom či bytom. Ak patríte k týmto ľuďom, týchto 5 tipov vám pomôže bojovať s neznesiteľnými horúčavami.

1. Chráňte sa vonkajšími žalúziami

Najlepším spôsobom, ako v lete zabrániť skleníkovému efektu vo vašom príbytku, sú vonkajšie žalúzie. Ich výhodou oproti vnútorným je, že zablokujú svetelné lúče ešte pred dopadnutím na okno. To výrazne pomáha udržať vo vašom interiéri príjemné teploty aj počas najteplejších mesiacov. Pomocou vonkajších žalúzií si budete môcť v extrémnych teplotách vytvoriť v interiéri príjemný tieň.

2. Naučte sa správne vetrať

Vetrať sa oplatí iba ak je teplota nižšia ako 25° C. Ak je teplota vyššia a vy sa rozhodnete „vyvetrať", zbytočne si pustíte do svojho príbytku teplý vzduch. Preto je ideálne vetrať v noci alebo skoro ráno. Optimálny čas vetrania je 15 minút. Okná otvorte dokorán. Mnoho ľudí si myslí, že stačí vyvetrať pomocou vetračky. Takéto vetranie je však v letných mesiacoch veľmi neefektívne.

3. V teple je ventilátor váš najlepší kamarát

Ventilátor je energeticky omnoho úspornejší ako klimatizácia. Príjemný vánok vie znížiť pocitovú teplotu o niekoľko stupňov. Pre vaše zdravie je najlepšie nechať ventilátor rozhýbať vzduch v izbe pomocou otáčania. Umiestnite ho tak, aby rozhýbal vzduch čo najefektívnejšie. Priame fúkanie ventilátoru na vaše telo vám môže spôsobiť zdravotné problémy, ako sú zápal očí, uší a problémy s chrbtom. Preto sa tomuto spôsobu „schladenia" radšej vyhýbajte.

 

V lete využívajte ventilátor

 

4. Vypnite elektrické spotrebiče

Možno ste nad tým nikdy nepremýšľali, ale každý elektrický spotrebič vo vašej domácnosti je zdrojom tepla. Vypnutím spotrebičov si zabezpečíte o niečo nižšiu pocitovú teplotu a príjemnejší vzduch.

5. Varenie určite klíme nepomôže

Varenie a pečenie je v letných mesiacoch činnosť, ktorej sa netreba prehnane venovať. Sporák a rúra sú zdrojom enormného tepla. Ak si chcete zabezpečiť príjemnú klímu vo svojom domove, určite sa tejto záľube vyhnite, alebo ju obmedzte na minimum.