Preskočiť na menu

5 nápadov na netradičné využitie lamelových dverí

Lamelové dvere sa už celé roky osvedčujú v interiéroch s nedostatkom miesta. Pri otváraní sa jednoducho zhŕňajú na stranu, a tak nezaberajú vzácne centimetre pôdorysnej plochy. Napadlo vám však, že sa dajú využiť i inak, viac kreatívne?

Lamelové dvere majú viacero nesporných výhod. Môžu sa otvárať a zatvárať iba do jednej strany, čo je jednokrídlový variant. Pri väčšom otvore sa dá využiť verzia dvoch krídel, ktoré sa otvárajú od seba a zatvárajú k sebe. Jednotlivé krídla sú bočne pevne ukotvené k stene, v strope sú vedené koľajničkou. Pri väčšej dĺžke sa koľajnička, pre väčšiu stabilitu, pridáva i na podlahu.

Teoreticky sa dá povedať, že plastové lamelové dvere sa dajú vyrobiť na nekonečnú dĺžku. V praxi by to ale nemalo zmysel. Čím dlhšie dvere, tým viac miesta z otvoru zaberie bočné zrolovanie a namáhavé by bolo i ich otváranie a zatváranie. Najdlhšie dvere, ktoré sme doteraz vyrobili, mali úctyhodných 7 metrov.

Na vaše prianie sa dajú lamely doplniť malými plastovými okienkami, ktoré prepúšťajú svetlo. A viete, že v ponuke je i uzamykateľný zámok?

1. Lamelové dvere predelia priestor

Veľkorysý priestor v interiéri je pocitovo veľmi príjemný. Zvlášť v malých bytoch Preto často architekti nenavrhnú samostatnú kuchyňu, ale kuchyňu ako súčasť obývačky. A v garsónke? Tam je „na hromádke" všetko, od kuchynskej linky cez miesto na spanie, hranie alebo prácu.


A práve v takýchto prípadoch skvelo využijete posuvné lamelové dvere. Cez deň, keď chcete mať priestor otvorený, poslušne čakajú zhrnuté na boku. A v prípade potreby ich ľahko roztiahnete a miestnosť tak predelíte.


Oddeliť kuchyňu má zmysel, najmä keď radi varíte aromatické jedlá.
Jednoducho sa zavriete a zapnete odsávač pár. alebo otvoríte okno. Tak vám nenapáchne vám celý interiér..

2. Oddeľte šatníkový alebo pracovný výklenok

Niektoré byty ale aj domy ponúkajú šatníkové výklenky. Napadlo vám, že okrem šatne sem môžete umiestniť napríklad pracovný kút ? Či už tento výklenok využijete na účel, pre ktorý ho architekti navrhli, alebo na príležitostnú prácu, lamelové dvere ho pekne zakryjú.

3. Aj v rodinnej garáži s dielničkou udržia poriadok

Máte rodinný dom s garážou, v ktorej je zároveň dielňa? Usporiadať dielňu tak, aby pôsobila esteticky, je umenie. Možno tu i skladujete niektoré veci, napríklad sezónne, alebo si tu občas necháte rozloženú rozrobenú prácu.

Čo takto zakryť garážovú dielničku lamelovými dverami? Sú odolné voči vlhkosti a aj dekor či farbu prispôsobíte svojmu gustu. Veľkou výhodou takéhoto riešenia je i možnosť uzamykania lamelových dvier. To oceníte aj pri malých deťoch. Bezpečne skladovať tam potom môžete napríklad rôzne chemikálie a farby. Zámok môže tiež odradiť prípadných neželaných návštevníkov, ktorým sa ráta každá sekunda k dobru.

4. Zakryte nimi inštalačnú šachtu

Rozvody vody prípadne aj plynu sú povinnou jazdou pre každý byt. Umiestňujú sa do inštalačnej šachty. Tá musí byť ľahko prístupná z interiéru, pre prípad kontroly, výmeny meracích zariadení, alebo vypnutia vody, či plynu počas dovolenky, či havárie.


Často sa uplatňuje zakrytie šachty sadrokartónom, do ktorého sa vyreže otvor pre malé dvierka. Toto riešenie však nedovoľuje výmenu stúpačiek, ak bývate v bytovom dome, kde ešte výmena nebola robená. Ak však namiesto sadrokartónu s malými dvierkami použijete posuvné lamelové dvere, šachtu esteticky zakryjete a prístup do nej bude veľmi rýchly a jednoduchý.

5. Vytvorte z kúpeľne relaxačný priestor

Máte v kúpeľni umiestnenú práčku, prípadne sušičku? Svojou podstatou pripomínajú prácu, preto pohľad na ne v relaxačnom zázemí nie je celkom vhodný. Ak to priestor dovolí, umiestnite ich tak, aby ste ich mohli zakryť posuvnými lamelovými dverami . Keďže sú z plastu, vlhké prostredie kúpeľní im nevadí.