Preskočiť na menu

3 najčastejšie poruchy vertikálnych žalúzií. Ako ich opravíte doma?

Najväčšou výhodou vertikálnych žalúzií je to, že nevyžadujú veľkú starostlivosť a údržbu. Šanca, že sa vám pri bežnom používaní poškodia, je preto minimálna. Stať sa to ale môže, a preto je dobré vedieť, ako môžete bežné poruchy vertikálnych žalúzií doma svojpomocne odstrániť.

montáž vertikálnej žalúzie nie je náročná

Demontáž žalúzie

Vertikálne žalúzie sú navrhnuté tak, aby ich montáž a demontáž boli čo najjednoduchšie a zvládol ich každý. Nosník žalúzie je prichytený k stropu pomocou kovových svoriek (niekedy nazývaných aj nosné klipy). Pri jeho demontáži stačí zatlačiť na okraj svorky a nosník sa uvoľní. Lamely žalúzie sú voľne zavesené na háčikoch bežcov a pre demontáž ich stačí zvesiť dole.

poruchy vertikálnej žalúzie

Roztrhnutá retiazka

Najčastejšou poruchou vertikálnych žalúzií je roztrhnutá retiazka. Prihodiť sa to môže naozaj každému. Stačí, chvíľková nepozornosť alebo prudšie zatiahnutie a roztrhnete ju na dva kusy. Tento problém sa vždy nedá vyriešiť spojkou, niekedy je potrebné vymeniť celú retiazku. Platí to najmä v prípade, keď sa roztrhne na viacerých miestach alebo jej chýbajú guličky.

Našťastie je riešenie jednoduché a výmena rýchla. Potrebujete iba:
● náhradnú retiazku
● spojku na retiazku
● krížový skrutkovač
● nožnice

Postup pri oprave retiazky vertikálnej žalúzie je nasledovný:
1. Najprv zveste všetky lamely žalúzie, aby sa s ňou ľahšie manipulovalo.
2. Nosník žalúzie uvoľnite z držiakov a položte na rovnú plochu.
3. Namerajte si dĺžku novej retiazky podľa dĺžky tej starej.
4. Pomocou skrutkovača odmontujte bočnú krytku na strane ovládania a poškodenú retiazku vytiahnite.
5. Konce novej retiazky spojte pomocou spojky a opačnou stranou ju nasaďte na otočné koliesko.
6. Bočnú krytku pevne priskrutkujte späť a nosník zasuňte do svoriek.
7. Zaveste lamely na háčiky a oprava je hotová.
8. Skontrolujte, či žalúzia funguje tak, ako má.

Postup opravy nájdete aj v nasledujúcom videu.

Výmena vešiaka lamely

Vešiak alebo ramienko lamely je plastový komponent s očkom, na ktorom visí lamela. Držaním váhy samotnej lamely môže dôjsť k zlomeniu očka. Deje sa tak najmä v prípade, keď lamelu nedopatrením silno zatiahnete. Našťastie, jeho výmena trvá len pár sekúnd a na opravu potrebujete iba nový vešiak. Starý vešiak lamely stačí vytiahnuť a na jeho miesto zasunúť nový. Lamelu zaveste na háčik a skontrolujte, či je žalúzia v poriadku a či funguje. Postup výmeny vešiaka lamely nájdete aj v našom videu .

Výmena závažia lamely

Vďaka závažiu umiestnenému na spodnej strane sú lamely rovné a napnuté. Očko, na ktorom je zavesená retiazka, je pomerne krehké a keď sa zlomí, je dobré ho vymeniť. Len tak zabezpečíme bezproblémovú funkčnosť žalúzie. Postup pri výmene závažia je rovnaký ako pri výmene vešiaka.

Poškodené závažie stačí vytiahnuť a na jeho miesto zasunúť nové. Na záver je potrebné pripojiť retiazky a skontrolovať funkčnosť žalúzie. Postup výmeny závažia lamely nájdete aj v našom videu .

Ako vidíte, výmena bežných dielov vertikálnej žalúzie je rovnako jednoduchá ako ich údržba. V prípade vážnejších porúch odporúčame zveriť žalúzie do rúk kvalitného servisu .

Chcem si objednať servis žalúzií