Preskočiť na menu

3 jedinečné tipy, ako vkusne zatieniť váš balkón

Aj vy v lete radi trávite čas na balkóne či terase? V takom prípade určite viete, že k letnému pohodliu jednoznačne potrebujete aj tienenie. Zistite, aké máte možnosti.

Praktické a vkusné zatienenie balkóna markízou

Balkón môže byť najmä pre obyvateľov panelákov útočiskom, v ktorom si užijú zaslúžený relax. Sedieť v lete na balkóne, len tak si čítať knihu, či sa na chvíľu skryť pred svetom si občas zaslúži každý z nás. Počas horúcich a najmä slnečných dní sa to však nedá bez nejakého tienenia. Ibaže by ste boli fanúšikmi spálenej pokožky.

Medzi 3 najčastejšie spôsoby tienenia na balkóne patria jednoznačne:

• slnečník,
• markíza,
• rolety.

Slnečník do malého priestoru, ale nie do vetra

Slnečník je skvelou možnosťou tienenia najmä na menšie balkóny. Tu však treba voliť slnečník, ktorý je možné upevniť na balkónové zábradlie. Tak vám nebude zbytočne zaberať z priestoru, ktorý môžete využiť napr. na umiestnenie pohodlného ležadla. Ideálne sú také slnečníky, ktoré sa dajú ohnúť, a tak si môžete tienenie prispôsobiť tomu, ako sa počas dňa pohybuje slnko.

Slnečík alebo markíza?

Netreba však zabúdať na to, že slnečníky nie sú stavané na to, aby vydržali silné nápory vetra. Preto, keď sa zmráka a vyzerá to na poriadnu letnú búrku, hneď po vyvešanej bielizni dovnútra schovajte aj slnečník.

Markíza pre tú najsilnejšiu ochranu

Markíza vás ochráni nielen pred slnkom, ale aj pred dažďom. A navyše, šetrí priestor. Aj v ponuke Lamellandu totižto nájdete markízy, ktoré nemusia byť len voľne stojace, ale aj pripevnené na stenu. Markízu využijete ako na balkóne, tak aj na terase či verande.

Na výber máte z markíz:

výsuvných - patria medzi najpopulárnejšie tieniace systémy. Ochránia pred slnečným žiarením aj slabším dažďom,
výklopných - okrem toho, že zatienia váš balkón, ochránia vás aj pred neželanými pohľadmi okoloidúcich či susedov,
fasádnych - slúžia skôr na tienenie presklených fasád a okien.

Klasika od mora

Markíza vás nielen chráni, ale môže byť aj výborným estetickým prvkom. Aj u nás v Lamellande si môžete vyberať z veľkého množstva farebných prevedení a vzorov. Navyše máte aj možnosť nainštalovať si markízu s automatickým ovládaním. Tá reaguje na vonkajšie podnety a zasunie sa napr. v prípade silného dažďa, otrasov či vetra (čo sa hodí najmä v lete, kedy búrka môže prísť prakticky kedykoľvek), alebo ju ovládate vy sami diaľkovým ovládaním.

S roletami bez slnka, ale aj bez výhľadu

Niekto si balkón zasklí, iný zase zvolí rolety. Roletový systém na balkóne vás takisto účinne ochráni pred horúcimi slnečnými lúčmi a navyše aj pred teplom. Rátajte však s tým, že rolety vás pripravia o výhľad. Ak vám to však neprekáža a máte na balkóne dosť priestoru, rolety môžu byť práve pre vás.

Priestor bude potrebný najmä na kovovú alebo drevenú konštrukciu, ktorá je pri roletách nainštalovaná od zábradlia až po strop balkónu. K nej sa pripevnia vodiace lišty a navíjací box. Pri roletách máte podobne ako pri markízach takisto možnosť ovládať ich nielen ručne, ale napríklad aj na diaľkové ovládanie.

Ak sa neviete rozhodnúť, čo zvoliť, alebo si neviete vonkajšie tienenie na vašom balkóne predstaviť, skúste využiť služby nášho online dizajnéra. Zahrajte sa na dizajnéra a navrhnite si markízu presne podľa vášho vkusu. Nech ladí s farbou strechy, fasádou aj s oknami.

Správne balkónové tienenie vám ušetrí nielen spálené plecia, ale uvidíte, že podvečerný oddych v tieni pod vaším novým slnečníkom či markízou bude niečo, na čo sa budete tešiť celý deň.

Klikni pre nezáväznú ponuku