JAPANDI – spojenie japonskej a škandinávskej estetiky

Japandi je interiérový štýl, ktorý funguje ako dokonalé spojenie jednoduchosti a prírody, kde spoločným menovateľom je minimalizmus. JAPANDI spája to najlepšie z dvoch rôznych strán zemegule – Škandinávie a Japonska, do jednej upokojujúcej fúzie, kombinácie škandinávskeho a moderného japonského štýlu. Tento vzhľad je minimalistický, funkčný, teplý a upokojujúci, s trochou nedokonalosti podľa vzoru Wabi-Sabi. Korene tejto fúzie siahajú až 150 rokov do minulosti, kedy začali dánski architekti, umelci a dizajnéri cestovať do Japonska v snahe nájsť novú inšpiráciu. Skoré stopy tohto dizajnového štýlu možno vidieť v keramických remeslách, architektúre a dánskom nábytku.

Styl_japandi_1

JAPANDI ako súčasť interiéru

Škandinávsky štýl je úzko prepojený s pojmom „Hygge“. Je to škandinávsky koncept útulnosti a útulnosti v dizajne, ktorý si našiel čoraz väčšiu popularitu za posledných pár rokov. Váš domov by mal byť vašou svätyňou a poskytovať pocit pohodlia. Keď spojíme túto myšlienku s japonským pojmom „Wabi-Sabi“ teda s teóriou, že v nedokonalosti je krása, vytvoríme perfektný dizajnový súzvuk, ktorým je JAPANDI. Japonské a škandinávske štýly dizajnu sú spolu v súzvuku, pretože sú zakorenené v minimalizme a pohodlí. Spoločná estetika oboch sa spája a vytvára štýl, ktorý je ľahký a sofistikovaný.Japandi obraz

     Pre docielenie interiérového štýlu JAPANDI vo Vašom interiéri je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel:

 1. Dodržujte princípy minimalistického dizajnu,
 2. Odstráňte neporiadok, dbajte na vzdušnosť a čistotu,
 3. Použitie prírodných materiálov je základ (drevo, prírodné tkaniny),
 4. Nebojte sa začleniť hravé či geometrické vzory
 5. Neutrálne farby,
 6. Vytvorte farebný kontrast, zmiešajte tmavšie, sýtejšie farby so škandinávskymi neutrálnymi tónmi,
 7. Zamerajte sa na ekologické, lokálne, udržateľné materiály a produkty,
 8. Kvalita a remeselné spracovanie na mieru,
 9. Zamerajte sa na jeden alebo dva hlavné prvky, ktoré budú v centre pozornosti,
 10. Rastliny v interiéri (napr. bonsaje, bambus, závesné kvetináče),
 11. Funkčnosť je prvoradá – každý kus v interiéri musí mať svoj účel
 12. Znížte výšku nábytku v miestnostiach, kde je to možné napr. posteľ v spálni
 13. Vytvorte vyvážené farebné osvetlenie, ktoré nebude príliš ostré a jasné
 14. V interiéri sa nebojte použiť japonské Shoji posuvné dvere a steny
 15. Nezabúdajte na správny výber tienenia okien

V interiéry netreba zabúdať ani na kvalitné tienenie okien, ktoré dotvára celkový dojem z interiéru a pri správnej voľbe dokonale zapadá do celkového konceptu interiéru. Perfektnou voľbou tienenia okien v štýle JAPANDI sú Japonské posuvné zásteny, látkové interiérové žalúzie PLISÉ či drevené žalúzie. Všetky tieto možnosti nájdete v širokom sortimente LAMELLAND.

  Drevene zaluzie 

Materiálová paleta

Medzi kľúčové materiály používané v interiérovom štýle JAPANDI patria prírodné vlákna, nábytok vyrobený z prírodných materiálov a dokonca aj ručne vyrábaná keramika.

Drevo sa vyskytuje či už v svetlejšom variante, ktorý viac súvisí so škandinávskym štýlom, tak aj v tmavšom variante v hnedých a tmavo-hnedých tónoch, typických pre japonský štýl. Drevo sa používa nielen na nábytok, ale svoju rolu zastupuje aj na podlahách. Okrem dreva sú ďalšími obľúbenými materiálmi JAPANDI bambus, ratan a papier.

K drevu potom treba pridať aj prírodné látky tie sa objavujú na závesoch či čalúnení. Kombinujeme surové látky, ako je bavlna a juta, spolu s tkaninami japonského pôvodu, ako je zamat, hodváb a satén.

Nábytok

Nabytok vzorky

    Nabytok japandi kupelna    japandi skrinka

Textílie

Japandi zavesy  Japandi spalna  Japandi sedacka

Materiály

Materialy - vzorky

prirodne materialy 1   Hlina japandi

Farebná paleta

JAPANDI to je dokonalá kombinácia tmavých, chladných farieb spolu s jemnými teplými a neutrálnymi farbami. Škandinávskemu a minimalistickému štýlu často dominuje biela a iné studené farby, JAPANDI sa vyznačuje použitím tlmených, tmavých farieb v interakcii so svetlými, prírodnými tónmi, ktoré spolu vytvárajú teplú a útulnú atmosféru v miestnosti.

Paleta farieb sa pohybuje medzi použitím najmä chladnejších tónov tlmenej zelenej a modrej, ktoré sú kombinácií s teplými zemitými farbami a tónmi. Japandi je dokonalým mixom sviežej a studenej farebnej palety, ktorá charakterizuje škandinávsky dizajn v kombinácii s teplou a prirodzenou atmosférou japonského dizajnu.

JAPANDI farebná paleta (thecameronteam.net)

Inšpiratívne interiéry

Interiér v štýle JAPANDI (behance.net)

Azabu_1  interier v style japandi

Azabu Residence od Norm Architects (leibal.com)

 

Dánska firma Norm Architects a japonské štúdio Keiji Ashizawa Design navrhli pre rezidenciu Azabu v Tokiu moderne pôsobiaci interiér s použitím tlmených tmavých tónov a teplých prírodných materiálov

autorka clankuTento článok pre Vás pripravila Ing. Petra Košutová z INTERIO studio. Interiérová dizajnérka, vyštudovala nábytok a nábytkové inžinierstvo v Brne na Mendelovej univerzite. Po dokončení štúdia získala 2-ročnú prax v stolárskej výrobe v Uherskom Brode. Všetky zručnosti, ktoré nadobudla počas štúdia a praxe, sa následne rozhodla zužitkovať. Založila vlastné interiérové štúdio – INTERIO studio v Trenčíne. Pokiaľ by ste mali záujem o zariadenie interiéru v štýle Wabi-Sabi, či v inom neváhajte osloviť interiérové štúdio INTERIO studio, kde Vám zo zariadením Vášho vysnívaného interiéru radi pomôžu. Portfólio prác si môžete pozrieť na www.interio.studio.

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!