Filozofia WABI-SABI a jej využitie v interiérovom dizajne

Zdielať:

Wabi-Sabi, tento termín sa v poslednej dobe objavuje stále častejšie a nie je to náhoda. Rok 2021 je veľmi náročný, nepokojný a plný výziev. Ľudia trávia veľa času doma, kde sa snažia nájsť pokoj a kľud od okolitého sveta. Tu na scénu prichádza Wabi-Sabi, práve jeho princíp a dizajnový štýl nám pomáhajú navodiť pocit pokoja a upokojiť naše mysle počas náročného roka. Učí nás nachádzať krásu v nedokonalosti, vytvárať hlboké spojenie s prírodou a užívať si jednoduché radosti v živote.

wabi-sabi

Wabi-Sabi je filozofia života, spôsob života a vnímania sveta, s cieľom pokojne prijať prirodzený cyklus rastu a úpadku, ktorý je životu vlastný. Po prvý krát sa tento termín objavuje približne v 15. storočí v Japonsku. Rozpoznáva tri jednoduché reality: nič netrvá, nič nie je úplné a nič nie je dokonalé.

Symbol WABI-SABI

 

Doslovný preklad slova Wabi-Sabi sa hľadá len ťažko no vieme si ho pekne odvodiť.

WABI odkazuje na pokoj, harmóniu a rovnováhu. V zenovom duchu je človek Wabi ten, kto dokáže nájsť šťastie v maličkostiach, kto je oslobodený od hnevu a chamtivosti, a kto rozumie múdrosti prírody.

symbol wabi-sabiSABI odkazuje na prirodzený tok času, rozklad, degradáciu a pochopenie, že krása je pominuteľná. Spojenie oboch slov je podstatou filozofie: krása nedokonalého a rešpekt k plynutiu času.

Keď je niečo veľmi staré a veľmi používané, ako je napríklad čajová šálka, ktorá sa rokmi opotrebovala, sme v dnešnej dobe zvyknutí daný predmet automaticky nahradiť novým, krajším, žiarivejším.

Ako už vieme princípy filozofie Wabi-Sabi to však odmietajú a práve naopak nabádajú k zdôrazneniu týchto nedostatkov. Drobné či viditeľnejšie praskliny nám pripomínajú, že nič nie je trvalé a dokonalé. Práve vtedy vieme Wabi-Sabi aplikovať v praxi.

Konkrétnym príkladom takejto aplikácie je umenie KINTSUGI – kde sú praskliny na keramike vyplnené zlatým lakom, ktorý zdôrazňuje jej chyby a poškodenia. Filozofia KINTSUGI hovorí, že oprava akéhokoľvek zlomeného predmetu je lepšia ako snaha skryť jeho poškodenie. Orientálne remeslo KINTSUGI má korene v 15. storočí a aj dnes inšpiruje umelcov a dizajnérov po celom svete. Z tohto uhla pohľadu je niečo rozbité a naštrbené oveľa vzácnejšie ako nová vec.

Postup opravy rozbitej misky metódou KINTSUGI (nomliving.com)

miska_1  miska_2

miska_3  miska_4

Wabi-Sabi ako súčasť interiéru

Štýl Wabi-Sabi je opakom elegantných, upravených interiérov, plných čistých línií, geometrických tvarov a technológií, ktoré hrajú prím vo väčšine interiérov západného sveta. Základným princípom interiérového dizajnu Wabi-Sabi je spojenie so zemou a prírodnými materiálmi, s dôrazom na autentickosť.

wabi-sabi_interier

Wabi-sabi sú prírodné materiály (hlina, drevo, ľan, atď.), jedinečné autentické predmety (ručne vyrábané, zdedené, nájdené na blších trhoch, upcyklované), krása nedokonalosti, oblé tvary, zemitá farebná paleta (jemná modrá, zelená, odtiene taupe, sivá v podstate akákoľvek farba, ktorá vytvára upokojujúcu atmosféru), kvalita vždy prevažuje nad kvantitou.

Materiálová paleta

Rovnováha medzi teplými a chladnými prvkami ktorá vytvára harmóniu a jednoduchosť. Teplými materiálmi sú drevo, papier, ľan a hlina, chladnými prvkami sú kameň, betón, kov a živé rastliny.

Materiály

Farebná paleta

Farebnosť v štýle Wabi-Sabi je veľmi jemná a vychádza z prírody. Vždy sa snažíme preniesť kúsok vonkajšku do interiéru. Farebná paleta zahŕňa veľa zelených, zemitých, lesných a plážových alebo oceánskych farieb v závislosti od prírodného prostredia budovy. Výraznejšie farby môžu byť použité na zdôraznenie, ale v malých dávkach a tlmených odtieňoch. Neutrálne vymaľovaná izba Vám poskytne priestrannosť, ktorá zdôrazní vaše ďalšie Wabi-Sabi kúsky. A čo viac, tieto farby nikdy nevyjdú z módy.

farebná paleta wabi-sabi
Farebná paleta v štýle Wabi-Sabi (magiclinen.com)

Doplnky a zariaďovacie prvky

Rozhliadnite sa po svojom dome a budete prekvapení, koľko vecí už hrá v celom koncepte Wabi-Sabi. Nezáleží na tom, či ide o pozoruhodné umelecké dielo, alebo o vázu, či obrázok ktoré vlastnoručne vyrobilo vaše dieťa, Vedomé bývanie medzi starostlivo vybranými pokladmi, ktoré vo vás vyvolávajú radosť, presne to je kľúčové v dizajne Wabi-Sabi. Ak potrebujete nový kvetináč, lebo starí Vám praskol, zvážte či ho neopravíte technikou KINTSUGI, ak má váš drevený stôl po celom stole škrabance, hrdo sa s nimi pochváľte, ak potrebujete nové utierky, rozrežte si staré ľanové obliečky… Jednoducho povedané, buďte kreatívny.

Vyberajte si kvalitné kúsky, ktoré odolajú času a čím dlhšie ich budete mať, dodajú vášmu priestoru hĺbku a osobitosť, Príklady zahŕňajú prvky, ktoré prirodzene starnú a patinujú, ako napríklad ručne vyrezávaný kus masívneho dreva na dosku stola, alebo servírovaciu misku.

wabi-prvky
Zariaďovacie prvky v štýle Wabi-Sabi (google.com)

V interiéri netreba zabúdať ani na kvalitné tienenie okien, ktoré dotvára celkový dojem z interiéru a pri správnej voľbe dokonale zapadá do celkového konceptu interiéru. Perfektnou voľbou tienenia okien v štýle Wabi-Sabi sú látkové interiérové žalúzie PLISÉdrevené žalúzie. Obe tieto možnosti nájdete v sortimente LAMELLAND.

drevena zaluzia  Plise zaluzie

Inšpiratívne interiéry

Penthouse TriBeCa v New Yorku (thegreenwichhotel.com)

 Penthouse  Penthouse_2  Penthouse_3

K najznámejším dizajnérom, ktorý navrhujú interiéry v štýle Wabi-Sabi patrí napríklad belgický dizajnér Axel Vervoordt, Jeho prácu môžeme obdivovať na množstve interiérov po celom svete. Krásnym príkladom jeho práce je The TriBeCa Penthouse ktorú vytvoril spolu s Japonským architektom Tatsuro Miki v úzkej spolupráci s partnermi hotela Ira Drukier a Robert De Niro. Celý interiér je inšpirovaný priemyselnou minulosťou štvrte a estetikou Wabi-Sabi, použité sú prírodné materiály ako regenerované drevo, kameň a oceľ s vrstvami ľanu, ktoré zjemňujú celkový vzhľad.

Wabi-Sabi apartmán od Sergey Makhno Architects

 Makhno_1  Majhno_3  Makhno_2 

The House of Silence od dizajnérky Maria Marinina

Marina_1  Marina_2  Marina_3

 

autorka clankuTento článok pre Vás pripravila Ing. Petra Košutová z INTERIO studio. Interiérová dizajnérka, vyštudovala nábytok a nábytkové inžinierstvo v Brne na Mendelovej univerzite. Po dokončení štúdia získala 2-ročnú prax v stolárskej výrobe v Uherskom Brode. Všetky zručnosti, ktoré nadobudla počas štúdia a praxe, sa následne rozhodla zužitkovať. Založila vlastné interiérové štúdio – INTERIO studio v Trenčíne. Pokiaľ by ste mali záujem o zariadenie interiéru v štýle Wabi-Sabi, či v inom, neváhajte osloviť interiérové štúdio INTERIO studio, kde Vám zo zariadením Vášho vysnívaného interiéru radi pomôžu. Portfólio prác si môžete pozrieť na https://www.interio.studio (Facebook: @interiostudioslovakia; Instagram: @interio.studio).

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.