Ako si zariadiť domácnosť v provensálskom štýle?

Kto by ho nepoznal? Jemný, svetlý romantický francúzsky štýl v interiéri navodí okamžitú pohodu. Patrí do skupiny vidieckych štýlov a evokuje stredomorskú atmosféru plnú pohodlia a svetla. Typické pre provensálsky štýl sú levanduľové dekorácie, ale je toho ešte omnoho viac, vďaka čomu aj vaša domácnosť môže vyžarovať neopakovateľnú dovolenkovú náladu. 

Svetlé, prírodné materiály

Základným princípom provensálskeho štýlu sú nábytky, podlahy či doplnky zo svetlého dreva, využitie prírodných látok, ako je ľan, vlna či bavlna, ladenie doplnkov do neutrálnych svetlých farieb – odtiene smotanovej, bledobéžovej, pieskovej a jemných pastelových farieb, najmä fialovej. Nábytok môže pôsobiť starožitným dojmom, akoby poznačený slnkom, povrchy s patinou sú žiadané. V kuchyniach sa napríklad využívajú rustikálne pôsobiace kuchynské linky. Populárne pre tento štýl sú aj terakotové dlaždice. Na steny môžete využiť tapety so vzorom kvetov alebo využiť drsnejšie textúry, štukové omietky, kamenné obklady.

Dôležité sú aj navonok nenápadné detaily

S doplnkami sa môžete hrať, no odporúčame to neprehnať, aby miestnosti nepôsobili preplneným štýlom. Malo by to u vás pôsobiť vždy vzdušne, priestranne a útulne zároveň. Môžete si takto doladiť aj funkčné doplnky ako sú látkové rolety, stačí si správne vybrať odtieň látky. Okná vám môžu zatieniť aj drevené žalúzie, veľmi dobrým doplnkom sú svetlé závesy, ktoré môžete upevniť vyššie k stropu a tak opticky zväčšiť miestnosť. Inak sa fantázii medze nekladú, miesto tu nájdu keramické vázy, vyšívané vankúše, prútené doplnky, sušené kvety, maľby na stenách.

Vyhýbajte sa moderne pôsobiacim doplnkom, ale rustikálne kovové súčasti do tohto štýlu zapadajú veľmi dobre. Príkladom sú typicky provensálske vane na krátkych kovových nožičkách. Na plastové doplnky zabudnite, kazili by dojem.

Poďte s ním aj na terasu a záhradu

levandula

Prečo si nedopriať Provensálsko aj pred domom? Taká lavička v opotrebovanom štýle v obklopení levanduľovými kríčkami a záhonmi ruží záhrade… prípadne markíza na terasu, ktorá vám zaistí príjemný tieň. Provensálsky štýl sa dá celkom jednoducho aplikovať do záhrady a na terasu, stačí len vhodný výber záhradného sedenia a doplnkov. Nesklamú tradičné ratanové sedenia s látkovými poduškami s kvetinovými vzormi. Držte sa základných pravidiel, teda: svetlo, vintage, kvety. A pokiaľ ide o rastlinky, nezabúdajte na bylinkový záhon s rozmarínom, šalviou, bazalkou, tymiánom či majoránom. Tento štýl je bohatý a na výber máte nekonečno možností!

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!