5 tipov, ako aj s malým rozpočtom zmodernizujete interiér

Keď vstúpite do vášho príbytku, len si povzdychnete: chcelo by to rekonštrukciu, ale kto by na to teraz mal peniaze? Možno to u vás doma pôsobí staromódne a gýčovo, hoci sami netušíte, prečo. Áno, komplexná prerábka zmení interiér na nepoznanie, ale potešíme vás, existujú aj jednoduchšie riešenia, ako vdýchnuť svojmu domovu nového ducha a nemusí ísť vôbec o náročné plány.

Veľmi veľký rozdiel urobia tri základné pravidlá: prístup svetla, zmena farieb a odstránenie nepotrebných vecí. My sme tieto princípy zhrnuli do piatich šikovných tipov, vďaka ktorým možno zistíte, že nie je potrebné rekonštruovať celý interiér. Nejaké financie to síce vyžadovať bude, ale rozhodne na tom neskrachujete.

1.  Všetko staromódne preč!

Hovorí o tom aj princíp feng shui – nahromadené staré veci v byte blokujú správny tok energie. Možno aj preto sa doma cítite ako v predajni starožitností. Urobte teda generálne upratovanie a odstráňte všetko, čo je už nemoderné, zastaralé alebo jednoducho zavadzia. Suveníry, sošky, šanóny a maličkosti, ktoré nemôžete alebo nechcete zo srdcových dôvodov vyhodiť, počkajú aj skryté v polici, aby nekazili celkový dojem a nezaberali aktívne využívaný priestor.

2.  Vymaľujte steny, prípadne aj okná

Toto je rada nad zlato. Hoci budete musieť zainvestovať, niet nad čerstvo vymaľovaný interiér. V súčasnosti neletia farebné steny, naopak, “in” sú neutrálne alebo celkom biele steny, prípadne môžete využiť dekoratívnu omietku v béžových či šedých odtieňoch. Podobne je to s modernými tapetami. Svetlé steny pôsobia útulnejšie, než tmavé, no môžete nechať jednu stenu tmavšiu, než ostatné a doladiť priestor podobne ladenými kusmi doplnkov alebo nábytku. Čo sa týka starých okien, ktoré nemôžete hneď meniť – nezúfajte. Aj vintage vzhľad letí a tak môžete staršie drevené okná a parapety minimálne upraviť tým, že ich namaľujete svetlými farbami.

3.  Pridajte pár doplnkov, ktoré vytvoria atmosféru

Typickým príkladom sú napríklad nové dekoratívne vankúše v obývačke, moderné podsedáky v kuchyni alebo vkusné dekorácie na stôl. Záleží na štýle, ktorý sa vám páči. Ak vyznávate minimalizmus, voľte radšej kvalitné a dizajnové kúsky a šetrite nimi. Atmosféru bytu vylepšia aj nové závesy alebo môžete využiť japonské posuvné zásteny, ktoré sú moderným doplnkom na tienenie. Skvelým spôsobom štýlového tienenia je aj plisé. Môžete pridať aj izbové kvetiny v zaujímavom kvetináči – je to len o tom, či máte cit v oku. A nemenej vkusné sú obrazy alebo plagáty v moderných rámoch, ktoré budú vyjadrovať váš umelecký vkus.

4.  Oživte starý nábytok

Starý gauč nemusíte hneď vyhadzovať. Zistite si v čalúnnictve, či by sa vám neoplatilo ho radšej prečalúniť. Nové gauče nie sú lacná záležitosť a v takom prípade sa vám možno oplatí radšej si nechať vymeniť odratý poťah za nový a zároveň pri tom vymeniť aj vysedené matrace. Rovnako môžete renovovať aj stoličky – namaľovať ich alebo vymeniť látku, stačí vedieť trochu šiť. Je vám vaša stará skriňa tŕňom v oku? Ale staré kusy vôbec nemusia byť zlé, možno to chce len presunúť ju na vhodnejšie miesto a doladiť vhodnými doplnkami. Inšpirovať sa dá jedným z mnohých návodov na stránkach zaoberajúcich sa interiérovým dizajnom, ale aj na sociálnych sieťach.

5.  Vpustite dnu čo najviac svetla

Rolety DEN a NOC

Ako na to? Zbavte sa nemoderných starých žalúzií a závesov a namiesto nich môžete použiť napríklad moderné látkové rolety Deň a noc, ktoré sa dizajnovo veľmi hodia do interiéru a zároveň sú praktické. Pravidelne čistite okná, aby dnu preniklo čo najviac svetla. Pomôžu aj zrkadlá, ktoré svetlo v domácnosti ešte rozmnožia. A nezabudnite na svietidlá – stačí vymeniť luster, vymeniť chladné svetlo za teplé, a pridať štýlovú lampu na čítanie do obývacej izby či spálne. Tlmené osvetlenie s útulným dojmom môžete dosiahnuť aj vďaka LED reťaziam, ktorými si ozdobíte napríklad parapety alebo knižnicu.

Search www.lamelland.sk

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.


Added to wishlist!