Ako zatieniť terasu?

Zdielať:

Pri tienení terasy máte na výber z viacerých možností. Každá z ich má svoje výhody a nevýhody. Takisto finančná náročnosť sa pri jednotlivých riešeniach pohybuje. V prvom kroku si treba ujasniť, čo od tieniaceho systému požadujete. Stačí Vám zatieniť terasu pred slnkom, alebo ju chcete využívať aj v prípade že prší a počasie nie je práve ideálne?

Prvým a finančne najvýhodnejším riešením je klasická výsuvná markíza .

Výsuvné markízy

Spoľahlivo ochránia pred slnkom, ale ich použitie v prípade daždivého alebo veterného počasia sa neodporúča.

Výsuvné markízy sa montujú priamo na fasádu domu pomocou konzol na to určených. Aj tu platí, že drahšie typy sú väčšinou kvalitnejšie a dajú sa doplniť viacerými prídavnými zariadeniami, príslušenstvom a pod.

Lamelland ponúka svojim zákazníkom viacero typov markíz v niekoľkých cenových hladinách. Všetky v kvalitnom hliníkovou prevedení, od lacnejších až po nákladnejšie kazetové markízy, ktoré sú naozaj komfortným riešením terasového tienenia.

Ako vybrať markízu

Markízy sa väčšinou vyrábajú na mieru. Základnými parametrami pri výrobe je šírka a výsuv, ktoré určujú, akú časť terasy markíza prekryje. Ktorý typ zvoliť Vám najlepšie poradí  odborný predajca, ktorý podľa Vašich požiadaviek navrhne optimálne riešenie.

Pred objednaním markízy je dobré mať odsledovaný dopad slnečných lúčov, podľa ktorého sa nastaví pri montáži sklon výsuvu. Niektoré typy markíz, ako Sircoma alebo Giardino , sú schopné zatieniť terasu aj vo vertikálnom smere, čo je výhodné najmä pri terasách situovaných na západnej strane stavby.

Dávno neplatí, že farba konštrukcie markízy musí byť len biela. Už pri markízach strednej cenovej triedy je možnosť zvoliť si farbu z viacerých možnost, najčastejšie je to béžová, hnedá, strieborná alebo antracitová.

Dôležitou časťou je látka. Tie kvalitné vyrábajú celosvetoví renomovaní výrobcovia a sú stálofarebné, s UV ochranou, impregnované, s povchovými úpravami proti vzniku plesní a rozmerovo stále. Výber farby a vzoru je už len čerešničou na torte. Ponuka sa mení a dopĺňa v závislsoti od prevládajúcich trendov a zladenie markízy s okolím je vecou individuáneho vkusu.

Pri automatickom ovládaní markíz lacnejšie varianty motorov vo väčšine prípadou nedovoľujú použitie príslušenstva ako slnečné a veterné senzory atď., teda prvotná úspora nákladov nemusí byť z hľadiska užívateľského komfortu tým najlepším riešením.

Seriózny predajca ponúka spolu s markízou aj profesionálnu montáž so zárukou na životnosť markízy.  Je dobré vopred si zistiť, či firma poskytuje záručný a pozáručný serivs, napr. výmenu látky pri opotrebovaní, zmenu sklonu výsuvu a pod. Vzhľadom k hmotnosti markízy neoporúčame montovať ju svojpomocne, ale zveriť montáž do rúk odborníkom a predísť tak možným úrazom alebo škodám.

Náročnejším riešením tienenia terasy sú pergoly.

Pergoly

Sú ideálnym riešením pre zatienenie väčších plôch a všade tak, kde je požiadavka aj na ochranu pred dažďom a vetrom. Výhodou je aj ich pomerne jednoduché zakrytie bočných stien, čo umožňuje využiť priestor pod pergolou aj v nie práve ideálnom počasí.

Pergolové konštrukcie sa vyrábajú z dreva alebo z hliníka. Zaujímavá je možnosť ich spájania a kombinovania, čo umožňuje prekryť bez problémov aj veľké plochy. Pergoly môžu byť kotvené do budovy alebo postavené samostatne v priestore.

Pri návrhu pergoly treba citlivo pristupovať k jej umiestneniu a celkovému architektovnickému riešeniu v súlade s okolím.

Spôsoby tienenia pergol

Trvalé prekrytie pergoly priehľadným materiálom (lexan, polykarbonát) síce ochráni pred dažďom, ale vo väčšine prípadov neúnosne prehrieva priestor pod pergolou. Základný význam pergoly, možnosť príjemného posedenia vonku, sa tak stráca. Takéto riešenie väčšinou vyžaduje dodatočné tienenie, ktoré zbytočne pergolu predražuje.

Látkové clony a hliníkové lamelové clony majú oproti pevnému prekrytiu nespornú výhodu v tom, že umožňujú regulovať stupeň zatienenia podľa potreby.

Pri látkových clonách podobne ako pri markízach platí, že do kvality sa oplatí investovať. Pri látke od renomovaných výrobcov máte istotu, že bude aj po dlhšom používaní vyzerať ako nová a zabezpečí Vám aj deklarovaný stupeň ochrany pre UV žiarením. Keď tienenie nie je potrebné, látka sa dá jednoducho zhrnúť.

Ďalšou variantov tienenia sú pohyblivé lamelové systémy. Hliníkové lamely sa väčšinou osádzajú na koľajnice, ktoré sú upevnené nad pergolou. Jednotlivé lamiely sú pevne umiestnené a dajú sa preklápať podľa potreby. Už pri návrhu pergoly treba počítať so sklonom, ktorý je potrebný pre bezproblémové odtekanie dažďovej vody. Farebne sa lamely dajú prispôsobiť konštrukcii pergoly. Ovládanie je riešené ručne kľukou alebo elektomotorom.

Na prekrytie bočných stien pergol sa využívajú fasádne markízy.

Rýchly kontakt

Potrebujete poradiť pri špecifikácii produktu, alebo si neviete s niečím rady? Napíšte nám správu, obratom Vás budeme kontaktovať.